S | SS | SSSSorular...


------------------------------------------------------------------------------

Soru (/) Sorun Sorgulanmamış "yaşam", yaşam değildir!


Aklını kullanma cesaretini göster!


------------------------------------------------------------------------------Sıkça Sorulan Sorular- Vegan beslenmeye ve/veya yaşamaya nasıl başladınız?

Kendimi anımsadığım erken yaşlardan itibaren "et" ya da "etli yemek"lerden, "et"in kötü tadı, kokusu ve görüntüsünden vs. dolayı, hiçbir zaman hoşlanmamışımdır.

Hayvanların 
[maalesef] avlanması/üretilmesinden başlayarak, hayvanların kesiminden, tabağa getirilene kadarki ayrıntıları/olumsuzlukları, hiçbir zaman, zemin ve koşul için kabul edilebilir değildi(r).

Hayvansal ürünler de küçük yaşlardaki sorgulanamamış, bilgilenilememiş olmanın ve çevrenin/kültürün etkilerinden dolayı belirli bir yaşa kadar sadece yoğurt ve yumurta tüketimiyle devam etmekteydi. Öteki hayvansal ürünleri de ağırlıklı olarak, damağıma uymayan tad ya da kokularından dolayı yemezdim.

O dönemde [90'lar], etrafımda vejetaryen beslenen bulunmamasına karşın, insan ve beslenmesi üzerine yaptığım yoğun okumalar içinde, vejetaryen beslenmenin ayrıntılarına da sıra gelmişti.

Çeşitli alanlardaki okumalarımı, daha çok, bilim dalları üzerinden devam ettirirken, insanı ve kendimi tanıma çabalarımı karşılamak için ve daha geniş bir açıyla değerlendirebilmek üzere, farklı kültürlerdeki düşünüş ve yaşam biçimleri, dinler, 
felsefeler üzerine okurken, uzakdoğu öğretilerinin derinliklerine de girmeye başlamıştım. Buralardaki ayrıntıların derinlik ve incelikleri, çevre, doğa ve tüm canlılar için düşünce ve tutumlarım(ız)daki duyarlılıklarım(ız)la örtüştüğünü gördükçe daha bir güçlenerek düşünmeye ve bakmaya başladım.

Kapitalist düzen ve endüstrinin, hayvanlar ve ürünleri üzerinden elde edecekleri çıkarları için, "tıbbı", "bilim dallarını" kötüye kullanarak ve "toplum mühendisliği", reklam oyunlarına alet ederek, insanları ve hayvanları, aynı anda ve çift yönlü olarak nasıl sömürdüklerini de gördükçe vegan yaşamın, daha fazla üzerinde durulması gereken ciddi bir konu olduğunun bilinciyle, vegan ya da vejetalyen olarak da tanımlanan beslenmeye ve yaşamaya da 20'li yaşlarımda adım attım.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder